Rzeka Krutynia – jak wygląda spływ kajakowy?

Obecnie spływy kajakowe stały się niezwykle popularne. Korzystają z nich większe i mniejsze grupki przyjaciół, rodziny z dziećmi, ale też starsze małżeństwa. Można znaleźć spływy kajakowe trwające jeden dzień oraz takie, które trwają 2-3 dni, a czasem nawet tydzień. Z powodu zróżnicowania rzek w Polsce każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. W tym tekście zajmiemy się przybliżeniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co należy mieć na uwadze o rzece Krutyni, dlaczego jest ona tak często wybierana i jaki jest spływ jej nurtem?

Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską a kolejno Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego płynie przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i obecnie stała się niesamowicie popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie wcale starorzeczy. Od dawna płynie w dokładnie tym samym miejscu. Co jest jeszcze ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a z tego powodu jest zdecydowanie głębsza niż większość rzek w Polsce, dlatego, że miejscami osiąga głębokość do 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy również momenty, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za jeden z najciekawszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest bardzo ciekawy i zróżnicowany. Spływając nim przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć to trochę ponad 100 km, z czego 60 km to jeziora. Na całej trasie ujrzeć można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością dostrzeżenie w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Niezwykle często widziane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane „krwawe plamy”. Na brzegach rzeki ujrzeć można rosnące dęby oraz robiące wrażenie sosny. Szlak wiedzie przez wiele niedużych jeziorek, które połączone są krótkimi strugami, nazwanych Krutynią. Szlak kajakowy rozpocząć można w wielu miejscach, ale jego start znajduje się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze płyną maksymalnie do miejscowości Ruciane-Nida, jednak popłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Dla kogo jest spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią zaliczany jest do łatwych. Dobrze odnajdą się na nim początkujący kajakarze. Nurt jest łagodny, a kilkadziesiąt km szlaku jest na wodzie stojącej. Spływ kajakowy rzeką Krutynią można bez problemu polecić dla rodzin z dziećmi. Ciekawa natura, którą zobaczymy podczas spływu rzeką Krutynią, motywuje do spływu spore ilości ludzi. Dzięki sporej ilości miejsc do wypożyczenia kajaków obok rzeki, to jest on dostępny dla dużych wycieczek, ale też dla małych grup znajomych. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak aby przepłynąć tylko jego fragment, ale można również pokonać go w trakcie kilkudniowego wypadu na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co 13 km zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek campingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na namiot,
  • zamówić jedzenie, albo rozpalić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną zabawą dla każdego i wcale nie musi trwać jeden dzień.