Polskie morze kamperem czy przyczepą?

Czym różni się przyczepa campingowa od kampera?

Kamper jest całkowitym pojazdem. Prezentuje się trochę jak ciężarówka, ma szoferkę a także sypialnię, łazienkę i kuchnię. Jest to środek transportu zrobiony specjalnie dla turystyki, daje nadzwyczajną mobilność i jest bardzo komfortowy dla prowadzącego, który nie musi się martwić, że holuje przyczepę. Zajmuje także dużo mniej przestrzeni od przyczepy. Do bycia kierowcą większości kamperów wystarczy standardowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie ma silnika i kabiny kierowcy – trzeba ją ciągnąć żeby przetransportować do docelowej lokalizacji. Plusem przyczepy jest możliwość ulokowania jej w jednym miejscu na dłuższy czas, a okolice odwiedzić autem. Trzeba być świadomym, że nie wszystkie samochody będą w stanie holować przyczepę campingową – konieczne jest aby miał zdefiniowane wartości i hak.

Wynajem kamperów i przyczep campingowych

Kupno kampera lub przyczepy campingowej ma prawo uchodzić za duży wydatek, szczególnie jeśli myślimy aby podróżować nim raz w roku. W takiej sytuacji korzystna może być wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. W trakcie wynajmu przyczepy wypożyczający otrzymuje przyczepę, która jest całkowicie uszykowana do podróży. Nie ma konieczności aby samemu kupować podkłady nieprzemakalne na materacach albo butle z gazem. W sezonach letnich wynajem przyczepy dostępny jest na minimum tydzień.

Aby wynająć kampera albo przyczepę z wypożyczalni, niezbędne jest posiadanie podpisanej umowy wynajmu przyczepy. W Legion – wypożyczalnia kamperów jest się zmuszonym do złożenia deklaracji ile ludzi będzie z niej korzystało i jaka jest przybliżona trasa wypoczynku. Często zostaniecie poproszeni o wpłacenie kaucji zwrotnej, która będzie zabezpieczeniem w razie uszkodzenia lub zabrudzenia przyczepy lub kampera.

Gdzie zaparkować kamper i przyczepę campingową w Gdańsku?

Bardzo popularne jest zostawianie kamperów i przyczep na polach namiotowych, na których za dopłatą można przyłączyć wodę i prąd. W Gdańsku znajdziecie mimo to parę lokalizacji, gdzie jest możliwość aby postawić przyczepę campingową lub kampera i będą to zwyczajne parkingi, a nie kempingi. Jako przykład tego typu miejsc może być parking w Brzeźnie, tuż przy plaży. Niestety nie podłączymy na nim wody ani prądu, ale jest to zdecydowanie korzystniejsza cenowo opcja niż pole campingowe. Kolejnym podobnym miejscem będzie parking na Westerplatte, który także jest przy samej plaży. 

Dla turystów, którym nie zależy na bliskości plaży nad morzem, może spodobać się parking przy jeziorze Jasień. Jest w pięknej lokalizacji, obok lasu i z wieloma ścieżkami rowerowymi.